Чому користувачам дедалі більше потрібні автономні джерела струму, що використовують як накопичувач енергії літій залізо фосфатні акумулятори, в чому їх переваги й у яких областях їх краще використовувати.
З наближенням осені дедалі більше охочих купити літій залізо фосфатний акумулятор в Україні. І це попри їх досить високу вартість, яка до того ж помітно збільшилась минулої осені через проблеми з логістикою та великий попит. Але накопичений досвід використання АКБ різного типу під час блекаутів переконав українців у надійності саме технології LiFePO4.
Автономні джерела струму 48 вольт: у чому переваги LiFePO4
Літій залізо фосфатний акумулятор 48 вольт активно використовується як джерело живлення для мобільного електротранспорту (моноколесо, електровелосипеди, електросамокати, електроскутери), а також іншим обладнанням, номінальна напруга якого становить 48V, наприклад, з електромоторами для човнів. Окремо варто відзначити, що цей тип акумуляторів — один із найбільш потрібний для автономних сонячних електростанцій. Можна виділити кілька причин такої популярності:
- Велика електромісткість — у порівняно невеликому за об’ємом і вагою акумуляторі міститься значний заряд, якого може вистачити на кілька годин роботи (руху) електротранспорту. Компактні розміри та невелика вага — два найважливіші параметри для джерела живлення електричних машин, і LiFePO4 повністю відповідає цим вимогам.
- Температурний діапазон — під час створення літій залізо фосфатних АКБ вдалося розв’язати проблему літієвих батарей — різке зниження місткості при мінусових температурах. Нижній кордон у деяких зразків LiFePO4 може досягати -25°C, а отже електротранспорт можна використовувати практично цілий рік.
- Надійність — яка досягається насамперед шляхом встановлення плати BMS. Вона керує роботою АКБ, контролюючи рівень заряду, не допускаючи надмірного глибоко розряду, а також захищає батарею від перезаряду або короткого замикання.
- Довговічність — кількість циклів перезаряджання у літій залізо фосфатних батарей (при дотриманні умов експлуатації та заряду) становить не менше 5000 разів, а деякі виробники гарантують не менше 7000 циклів. Це відповідає щонайменше 10 рокам експлуатації. При цьому навіть після такого тривалого використання паспортне значення місткості зменшується всього на 20-25 відсотків — АКБ можна використовувати та далі.
Батареї цього типу можна дуже швидко зарядити, причому у них відсутній «ефект пам’яті» — відновлювати заряд можна за будь-яких показників залишкового заряду.
Крім електротранспорту, літій залізо фосфатний акумулятор 48 вольт https://ads.ua/ua/lt-lifepo4 може використовуватись у телекомунікаційному обладнанні, системах аварійного освітлення, сигналізації, керування та контролю, відеоспостереження, різних комутаційно-перемикаючих пристроях.